26 iun. 2024

Robert Ionuț Năstase, halterofil legitimat la CS Unirea Alba Iulia, a câștigat Cupa României la Juniori 3

Robert Ionuț Năstase, halterofil legitimat la Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia, a câștigat Cupa României la Juniori 3, ce s-a desfășurat în perioada 13-17 martie, la Bascov, județul Argeș.  

Alți doi sportivi legitimați la CS Unirea Alba Iulia, Nicușor Irimia Pânzaru (cat. 40 de kilograme) și Nicu Alexandru Vîlcu (cat. 56+), s-au clasat pe locurile 3 la Cupa României. Cel mai bun rezultat al sportivilor noștri a fost obținut de Robert Ionuț Năstase (cat. 56 kg), care s-a clasat pe prima treaptă a podiumului. Cei trei halterofili au 12 ani și sunt pregătiți de profesorul Ioan Frățilă.

”Suntem mulțumiți de condițiile pe care ni le-a creat conducerea și sperăm în continuare să fie bune atât rezultatele cât și condițiile”, a spus profesorul Ioan Frățilă.

Cu această ocazie, au avut loc și calificări pentru finala Campionatului Național de Haltere, din luna octombrie 2018, competiție la care, datorită rezultatelor bune, vor participa toți cei zece sportivi care au efectuat deplasarea la Bascov.

Secția de Haltere a Clubului Sportiv Unirea Alba Iulia datează din 1974, odată cu înființarea clubului, iar de atunci și până în prezent sportivii legitimați aici au obținut peste 300 de medicalii la campionatele naționale și circa 10 medalii la cele internaționale.

Haltere este un sport în care oamenii ridică greutăți mari care sunt formate din discuri de diferite greutăți puse pe capetele unei bare. Există două stiluri: smuls, ce constă în ridicarea halterei cu ambele brațe printr-o singură mișcare continuă, respectiv aruncat, ce constă în ridicarea halterei până la piept, apoi în înălțarea ei prin întinderea brațelor în sus.

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia se află în subordinea Ministerului Tineretului și Sportului și are în prezent șapte secții active: atletism, haltere, box, powerlifting, judo, orientare și tenis de masă.

Clubul Sportiv Unirea Alba Iulia promovează, cu prioritate, disciplinele, ramurile şi probele sportive cuprinse în programul jocurilor olimpice.